Mamy patent na zdrowe oczy!

Badanie: Kobiety z chorobą suchego oka mają niższy próg bólu

29 sierpnia 2022


Ostatnie badanie wykazało, że kobiety, które mają chorobę suchych oczu, mają również niższą tolerancję na ból:

"Kobiety z chorobą suchych oczu uzyskały znacząco niższe wyniki w testach wrażliwości na ból cieplny (P=0,03) - miara ogólnej wrażliwości na ból - i nadprogu bólu cieplnego (P=0,003) - miara tolerancji na ból - niż kobiety, które nie miały suchych oczu, według dr Jelle Vehof z University Medical Center Groningen w Holandii i współpracowników."

W uwagach pobocznych do tego artykułu zauważono, że choroba suchych oczu jest oznaczona bardzo szerokimi kryteriami diagnostycznymi, co może oznaczać, że uczestnicy badania mogą cierpieć na inne, "bazowe" schorzenia.

Choroba suchego oka

Choroba suchego oka (lub zespół suchego oka) charakteryzuje się wieloma objawami, w tym "ziarnistym" lub piekącym uczuciem w oczach, zaczerwienieniem i wydzieliną z oczu, w tym wodnistymi łzami, które nie zapewniają odpowiedniego smarowania podrażnionego oka. Podczas gdy niektórzy ludzie sporadycznie cierpią z powodu objawów suchego oka, które w końcu ustępują, trwające objawy powinny być sprawdzone przez lekarza. Nieleczone suche oczy mogą prowadzić do dodatkowego bólu i podrażnienia, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia rogówki. Lekarze często korzystają z kwestionariusza suchego oka McMonnies & Ho podczas diagnozowania tego stanu u pacjentów.

W wielu przypadkach, choroba suchego oka może być leczona za pomocą zmian w stylu życia, w tym:

  • Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu, albo za pomocą oczyszczacza powietrza, aby usunąć dym i kurz, lub nawilżacza, aby rozwiązać problem suchości.
  • Częstsze mruganie.
  • Noszenie okularów i/lub okularów przeciwsłonecznych dopasowanych do twarzy może chronić oczy przed drażniącymi czynnikami środowiskowymi.

Inne zabiegi obejmują:

  • Maści i krople do oczu, aby utrzymać oko nasmarowane.
  • Diagnozowanie i leczenie innych drażniących oczu warunków, takich jak blepharitis z dobrą higieną powiek i, jeśli to konieczne, leki.
  • Leki przeciwzapalne.
  • Zamknięcie kanałów łzowych, aby pomóc pacjentom zachować łzy. Można to zrobić za pomocą specjalnych korków lub kauteryzacji. Obie procedury wymagają interwencji medycznej.

Jeśli nie odwiedziłeś ostatnio swojego okulisty, umów się na wizytę i omów objawy suchego oka, które możesz mieć. On lub ona może pomóc Ci znaleźć skuteczne leczenie.

Daniel Podsiadło

Konsultant