Mamy patent na zdrowe oczy!

Jak działają soczewki kontaktowe?

6 lipca 2015

Moc optyczna w soczewce pomaga skorygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy związane z wiekiem niemożność skupienia wzroku na blisko położonych obiektach. Działanie soczewek kontaktowych jest analogiczne do sposobu działania tradycyjnych okularów.

działanie soczewek kontaktowychPodobnie również jak w przypadku okularów, dla oka nadwzrocznego czy też dalekowzrocznego poleca się soczewki kontaktowe skupiające. Gdy mamy do czynienia z okiem krótkowzrocznym, stosuje się wtedy soczewki kontaktowe rozpraszające. Co oznaczają jednak terminy?

Dalekowzroczność to dolegliwość, o której mówimy wtedy gdy to aparat łamiący jest zbyt słaby, w zależności do długości gałki ocznej. Wtedy też, promienie które wpadają do oka przecinają się poza siatkówką co daje zamazany obraz. Niezbędne jest zastosowanie soczewek kontaktowych skupiających, kolokwialnie mówiąc plusami. Taka soczewka skupiająca, umieszczona na rogówce, powoduje dodatkowe załamanie promieni słonecznych, przez co wzmacnia siłę aparatu łamiącego oka. Moc soczewki jest dobierana w zależności od wielkości wady wzroku.

Krótkowzroczność zaś, występuje gdy aparat łamiący oka jest za silny w stosunku do długości gałki ocznej, dlatego promienie świetlne przecinają się przed siatkówką, co utrudnia widzenie przedmiotów położonych za daleko. Do skorygowania tej wady używamy soczewek kontaktowych rozpraszających, a więc minusów. Soczewka kontaktowa rozpraszająca równoległe promienie światła, które w połączeniu z zbyt silnym aparatem łamiącym oka krótkowzrocznego, ogniskują się na siatkówce tworząc wyraźny obraz.

jak działają soczewki kontaktoweWarto zaznaczyć, że soczewki kontaktowe dobiera się nieznacznie słabsze niż wada wzroku. Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe mają mniejszą moc niż okulary. Dzieje się tak ponieważ, szkiełko okularowe jest oddalone o pewną odległość od rogówki, soczewka spoczywa bezpośrednio na rogówce, co skraca proces przebywania promieni. Co istotne, w przypadku stosowania soczewek, należy pamiętać o higienie i pielęgnacji soczewek, by ich noszenie nie wpływało niekorzystnie na zdrowie oczu.

Daniel Podsiadło

Konsultant