Mamy patent na zdrowe oczy!

Wszystko o astygmatyzmie

4 września 2022

Astygmatyzm to termin, który większość z nas słyszała, ale niewielu tak naprawdę wie, do czego się odnosi (jest on również powszechnie błędnieounced jako "astygmatyzm," zamiast "astygmatyzm").Technicznie rzecz biorąc, astygmatyzm jest niedoskonałość w krzywiźnie rogu okalub soczewki oka. Po prostu, astygmatyzm oznacza, że oko nie jest całkowicie okrągłe.

Idealnie sferyczne oczy są okrągłe i gładkie jak piłeczki pingpongowe. Sferyczna rogówka i soczewka skupiają przychodzące światło bezpośrednio na siatkówce tworząc ostre, wyraźne obrazy. Rogówka lub soczewka z astygmatyzmem ma podłużny kształt, podobny do piłki nożnej. Gdy masz niesferyczną rogówkę lub soczewkę, niektóre obszary są bardziej strome lub zaokrąglone niż inne, więc promienie świetlne nie mogą się spotkać we wspólnym ognisku. Skutkuje to zniekształconymi obrazami.

Częste objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm jest tak powszechny, że prawie każdy z nas ma go w jakimś stopniu. Przyczyny są głównie genetyczne i mogą się zwiększać lub zmniejszać wraz z wiekiem. Czynniki zewnętrzne, takie jak operacja, choroba oczu lub uraz, mogą również spowodować rozwój astygmatyzmu.

Gołym okiem, prawdopodobnie nie zauważysz astygmatyzmu w swoim oku lub w oczach innych osób. Podobnie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność, astygmatyzm nie jest "widocznym" schorzeniem. Istnieją jednak pewne typowe objawy, które mogą świadczyć o astygmatyzmie, takie jak:

  • Niewyraźne widzenie
  • Przemęczenie oczu
  • Mrużenie oczu, aby zobaczyć bliskie lub dalekie obrazy
  • Trudności z koncentracją na słowach drukowanych
  • Podwójne widzenie
  • Bóle głowy

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś umówić się na wizytę u okulisty w celu zbadania astygmatyzmu.

Źródło zdjęć: Kowa Optimed Eye Care

Jak zdiagnozować astygmatyzm

Aby określić, czy masz astygmatyzm, okulista przeprowadzi kompleksowe badanie oczu, mierząc jak skutecznie twoje oczy mogą skupić światło. Testowane są między innymi:

  • Ostrość widzenia - jest to podstawowy test wzroku, z którym jesteśmy najbardziej zaznajomieni, gdzie czytasz serię liter na wykresie odległości. Wynik 20/20 oznacza doskonałe widzenie, natomiast ostrość widzenia 20/40 oznacza, że musiałbyś być oddalony o 20 stóp, aby wyraźnie przeczytać literę, która powinna być widoczna z odległości 40 stóp.
  • Keratometria - Ten rodzaj badania służy do pomiaru krzywizny rogówki poprzez skupienie kręgu światła na rogówce i zmierzenie jego odbicia.
  • Refrakcja - Przy użyciu phoroptera, lekarz umieszcza serię soczewek przed oczami, aby zmierzyć jak skupiają one światło. Moc soczewek jest dostosowywana w celu określenia pomiaru soczewek korekcyjnych, które zapewnią Ci najbardziej wyraźne widzenie. Ostateczny pomiar jest używany do zapewnienia recepty na okulary lub soczewki kontaktowe, które korygują krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Odczytanie korekcji astygmatyzmu na recepcie

Jeśli masz korekcję astygmatyzmu na swojej recepcie, będziesz miał zarówno wartości CYL i AXIS dla jednego lub obu oczu. W sekcji CYL zobaczysz liczbę minus (-) lub plus (+) (jeśli Twój okulista dał Ci receptę odręczną, sekcja CYL będzie drugą serią liczb, po której nastąpi AXIS).

Numer AXIS reprezentuje stopień kąta, pod jakim cylinder jest umieszczony na Twoich soczewkach korekcyjnych. Numer AXIS jest liczbą całkowitą z zakresu od 1 do 180. Na przykład, jeśli Twój numer AXIS wynosi 180 to Twój astygmatyzm jest korygowany poprzez umieszczenie cylindra poziomo na soczewce. Recepty wielu osób mieszczą się pomiędzy tymi kątami prostymi, ale najczęściej w okolicach 180 lub 90 stopni.

Wskazówka: Jeśli nie widzisz liczby w polu AXIS, ale masz wartość CYL, skontaktuj się z okulistą, ponieważ jest to prawdopodobnie błąd.

Kiedy patrzysz na numer AXIS na swojej recepcie, możesz zauważyć kilka zer przed numerem, takich jak 005 lub 090. Oznacza to, że numery AXIS wynoszą 5 i 90. Zera są tam dla jasności, aby łatwo rozróżnić pomiędzy, powiedzmy, 009 i 090.

Zamawianie okularów z wykorzystaniem twojej recepty na astygmatyzm

Najwyższy numer CYL, jaki możemy skorygować w Zenni to +/-6.00. Ponieważ większość oferowanych przez nas soczewek uwzględnia tę korekcję, masz do wyboru wiele opcji oprawek.

Przy zamówieniu soczewek jednoogniskowych, gdy recepta wskazuje na silny astygmatyzm, pobierana jest dodatkowa opłata, ponieważ ich produkcja jest bardziej skomplikowana. Soczewki dwuogniskowe lub progresywne o wysokich numerach CYL, które wymagają silnej korekcji astygmatyzmu, nie mają żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli jesteś na rynku nowych oprawek, które mogą pomieścić korekcję astygmatyzmu, odkryj nasze najnowsze modele tutaj najnowsze modele tutaj.

Daniel Podsiadło

Konsultant