Mamy patent na zdrowe oczy!

Blinded By the Night

3 września 2022

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyjść po godzinach z jasno oświetlonego domu i stwierdzić, że nie jesteś w stanie nic zobaczyć w ciemności? W wielu przypadkach oczy szybko przystosowują się do braku światła, co pozwala widzieć, co się robi i dokąd się zmierza. Ale niektórzy ludzie uważają, że ich oczy potrzebują trochę czasu, aby się dostosować. ... lub nie dostosowują się wcale. Podczas gdy ta "ślepota nocna" jest w najlepszym wypadku poważną uciążliwością, może być dość niebezpieczna, szczególnie jeśli osoba cierpiąca na tę przypadłość planuje prowadzić samochód po zmroku.


Ślepota nocna (nyctalopia)

Podczas gdy ciemność utrudnia widzenie każdemu, ci, którzy mają niezwykłe trudności z widzeniem w słabym świetle, są nazywani ślepotą nocną. Eksperci od widzenia szybko zauważają, że ślepota nocna sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem podstawowego problemu i często, ale nie zawsze, jest całkiem uleczalna. Jeśli zauważysz, że masz problemy z widzeniem w nocy lub w słabym świetle, badanie wzroku może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny problemów z widzeniem.

Nawiasem mówiąc, starzenie się wpływa również na widzenie nocne, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje widzenie w miarę starzenia się: Nawet jeśli miałeś świetne widzenie nocne w wieku 20 lat, do czasu, gdy będziesz w wieku 50 lat, prawdopodobnie zauważysz spadek zdolności widzenia w nocy. Twój okulista może pomóc Ci ustalić sposób postępowania, jeśli obawiasz się, że Twoje widzenie w nocy ulega pogorszeniu.

Przyczyny, które można leczyć

W rzadkich przypadkach ślepota nocna może być spowodowana niedoborem witaminy A, ale jeśli stosujesz odpowiednią dietę, jest mało prawdopodobne, że to właśnie jest przyczyną problemu. Nocna ślepota może być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków, w tym niektórych leków przeciwhistaminowych i przeciwpsychotycznych, więc pamiętaj, aby powiedzieć swojemu okuliście, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, ponieważ może to pomóc w diagnozie i leczeniu twojego stanu.

Najczęstsze uleczalne przyczyny ślepoty nocnej to krótkowzroczność i zaćma. Zaćmę można leczyć operacyjnie, a krótkowzroczność za pomocą okularów, więc nie zwlekaj z zaplanowaniem badania w celu postawienia diagnozy i leczenia. W obu przypadkach, wczesna diagnoza i leczenie może zaoszczędzić wiele niedogodności, jak również ryzyko zranienia siebie lub kogoś innego z powodu trudności w widzeniu w ciemności.

Przyczyny niepodlegające leczeniu

Niektóre przypadki ślepoty nocnej nie mogą być leczone, niestety. Wady wrodzone mogą powodować ślepotę nocną, podobnie jak retinitis pigmentosa, stan, w którym siatkówka jest uszkodzona. Leczenie pigmentowego zapalenia siatkówki jest ograniczone, choć wielu chorych nosi okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Witamina A jest czasami stosowana w leczeniu pigmentowego zapalenia siatkówki, chociaż jej skutki uboczne mogą być poważne i leczenie nie zawsze jest wskazane.

Kwestie związane z prowadzeniem pojazdów

Wszystkie stany przeprowadzają testy wzroku dla osób ubiegających się o prawo jazdy, ale te testy nie zawsze wychwytują takie rzeczy jak ślepota nocna. Kandydaci z uszkodzonym wzrokiem mogą otrzymać ograniczone prawo jazdy, które pozwala kierowcy na prowadzenie pojazdu tylko w świetle dziennym, chociaż czasami możliwe jest zdanie testu na prowadzenie pojazdu w nocy, aby obejść to ograniczenie.

(W Wielkiej Brytanii kierowcy są zobowiązani do informowania władz o znanej im ślepocie nocnej. Tym, którzy tego nie zrobią, grozi znaczna grzywna).

Jeśli prowadzisz samochód, bądź ze sobą szczery w kwestii swojego widzenia w nocy i albo poddaj się leczeniu z powodu problemów z widzeniem w nocy, albo powstrzymaj się od prowadzenia samochodu po zmierzchu. Jeśli masz ograniczenia w prowadzeniu pojazdów, możesz skorzystać z programów transportu publicznego, które służą osobom niepełnosprawnym, więc skontaktuj się z lokalną agencją transportu publicznego, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do obniżonych opłat lub specjalnych usług tranzytowych.

Daniel Podsiadło

Konsultant