Mamy patent na zdrowe oczy!

Czy moje dziecko potrzebuje okularów?

21 kwietnia 2023

Jeśli chodzi o wzrok, nie jest niczym niezwykłym, że dzieci mają problemy na długo przed tym, jak ktokolwiek to zauważy. W rzeczywistości zmiany w widzeniu mogą być tak stopniowe, że nawet dziecko może nie zauważyć, że nie widzi wyraźnie. Rodzice powinni zwracać uwagę na oznaki problemów ze wzrokiem, takie jak częste mrużenie oczu lub zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak siadanie bliżej telewizora lub trzymanie książki blisko twarzy, aby czytać.

Dzięki postępowi technologicznemu problemy ze wzrokiem u małych dzieci są wykrywane wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. Badanie z 2011 roku opublikowane w czasopiśmie medycznym Pediatrics wykazało, że nawet jedno na 20 dzieci w wieku przedszkolnym w tym kraju ma problem ze wzrokiem.

Kiedy więc Twoje dziecko powinno zacząć badać swoje oczy? Ogólnie zaleca się, aby dzieci badały się w ciągu pierwszego roku życia, w wieku 3 lat, potem w wieku 6 lat, a następnie raz w roku.

Jeśli Twoje dziecko przejdzie badanie wzroku i będzie potrzebowało okularów, oto kilka ogólnych wskazówek, o których należy pamiętać, wybierając ich pierwszą parę:

Oprawki

Okulary przeżywają swój modny moment, co jest dobrą wiadomością dla każdego dziecka, które przechodzi z dwojga oczu na czworo. Jeśli chodzi o wybieranie okularów, styl jest kluczowy, ale komfort jest krytyczny. W końcu nie ma znaczenia, jak słodkie lub fajne są okulary, jeśli są niewygodne do noszenia.

Wybór pomiędzy plastikowymi i metalowymi oprawkami sprowadza się przede wszystkim do osobistych preferencji, ale istnieją atrybuty obu rodzajów oprawek, które należy rozważyć. Na przykład, oprawki wykonane z plastiku z pamięcią TR90 są świetne dla dzieci, ponieważ są bardzo lekkie, trwałe i elastyczne. Te ramy mogą obsługiwać bardziej rygorystyczne działania z mniejszą obawą o złamanie. Metalowe oprawki wykonane z tytanu są niezwykle lekkie i trwałe, ale kosztują więcej niż oprawki plastikowe. Jeśli chodzi o metalowe oprawki, jeśli Twoje dziecko ma wrażliwą skórę, powinieneś unikać oprawek wykonanych ze stopów metali i trzymać się hipoalergicznych oprawek ze stali nierdzewnej i tytanu.

Aby uzyskać wskazówki, jak wybrać najbardziej pochlebne okulary dla swojego dziecka, sprawdź infografikę Jakie są najlepsze okulary dla Twojego kształtu twarzy.

Dopasuj

Najtrudniejszą częścią okularów dla dzieci jest uzyskanie odpowiedniego dopasowania na mostku nosowym, ponieważ nosy dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Metalowe okulary zazwyczaj mają regulowane noski, które pomagają utrzymać okulary przed zsunięciem się z nosa. Plastikowe oprawki zazwyczaj nie mają regulowanych nosków, ale niektóre oprawki mają mniejszy mostek, aby lepiej dopasować się do dziecięcych nosów.

Ramiona zauszników w okularach mogą być zazwyczaj regulowane wokół ucha, aby upewnić się, że okulary pozostaną na swoim miejscu.
W przypadku maluchów należy rozważyć okulary z paskiem na głowę, aby utrzymać je na miejscu.
Więcej informacji na temat dopasowywania okularów znajdziesz w części Jak dopasować okulary.

Soczewki

Dzieci potrzebują trwałych soczewek, które wytrzymają codzienne, rygorystyczne czynności. Wybierz odporne na uderzenia soczewki poliwęglanowe lub Trivex dla dodatkowej ochrony. Soczewki Trivex są również cieńsze i lżejsze niż standardowe soczewki i oferują większą przejrzystość optyczną.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest blokada koloru niebieskiego. Niebieskie światło widzialne o wysokiej energii (HEV) emitowane jest przez słońce, sztuczne lampy fluorescencyjne i LED oraz urządzenia elektroniczne, takie jak komputery/tablety, telefony komórkowe i telewizory. Zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może z czasem prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia snu, a nawet utrata wzroku. Dzieci są szczególnie narażone, ponieważ ich oczy nie rozwinęły jeszcze naturalnej obrony przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV. Soczewki Beyond UV firmy Zenni to praktycznie przezroczyste soczewki blokujące światło niebieskie, które zapewniają całodzienną ochronę przed światłem niebieskim i promieniami UV.

Soczewki fotochromowe, które automatycznie zmieniają się z przezroczystych wewnątrz na przyciemnione na zewnątrz, to kolejna dobra opcja soczewek do rozważenia w przypadku okularów dla dzieci.

Para zapasowa

Zawsze warto kupić dziecku zapasową parę okularów na wypadek, gdyby zgubiło lub zepsuło swoją stałą parę. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko ma większą receptę i nie widzi dobrze bez swoich okularów. Na szczęście, okulary Zenni w przystępnej cenie pozwalają na posiadanie wielu par okularów bez konieczności rozbijania banku. Sprawdź nasz wybór okularów dla dzieci tutaj.

Daniel Podsiadło

Konsultant