Mamy patent na zdrowe oczy!

Ergonomia wzroku: Jak stworzyć zdrowe miejsce pracy dla oczu?

27 kwietnia 2022

Marzec jest "Miesiącem dobrego samopoczucia oczu w miejscu pracy". Pomyśleliśmy, że podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak chronić oczy podczas pracy, niezależnie od tego, czy jesteś w biurze, czy siedzisz z laptopem na kanapie.

Dawno minęły czasy, kiedy ludzie pracowali wyłącznie w swoich boksach. Zamiast tego doraźne przestrzenie biurowe pojawiają się wszędzie - od kawiarni po ławki w parku. Chociaż "niekonwencjonalne" miejsca pracy zapewniają wielu osobom pożądaną elastyczność, ryzyko uszkodzenia wzroku jest w nich znacznie większe. nowych środowiskach pracy. W związku z tym coraz ważniejsze staje się zapewnienie pracownikom odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak urządzić ergonomiczną przestrzeń biurową z myślą o zdrowiu oczu.

Czym jest ergonomia

Ostatnie badania opublikowane w Journal of the American Medical Association wykazały, że jedna na cztery dorosłe osoby w Stanach Zjednoczonych siedzi ponad osiem godzin dziennie. Całe to siedzenie odbija się na całym organizmie, w tym na wzroku i zdrowiu oczu.

Ergonomia jest nauką stosowaną, która bada, w jaki sposób człowiek może zwiększyć wydajność i komfort pracy podczas wykonywania swoich zadań. Celem ergonomii biurowej jest zaprojektowanie miejsca pracy w taki sposób, aby było ono dopasowane do użytkownika i zapewniało komfortowe warunki pracy, a tym samym maksymalną wydajność i efektywność. Ergonomiczna przestrzeń pomoże Ci uniknąć zmęczenia i dyskomfortu.

Źródło obrazu: ergonomicsdirect

Wskazówki dotyczące tworzenia wizualnie ergonomicznej przestrzeni

Co zatem można zrobić, aby zmniejszyć wymagania wizualne w każdym biurze?

  1. Oświetlaj stronę - Zapewnij w swoim środowisku pracy wystarczającą ilość światła, aby zmniejszyć zmęczenie oczu, które może wystąpić, gdy ekran jest jaśniejszy niż przestrzeń biurowa.
  2. Blokuj niebieskie światło Zbyt duża ilość promieniowania UV i niebieskiego światła pochodzącego z ekranów cyfrowych, sztucznego światła i słońca może negatywnie wpływać na Twój wzrok i zdrowie oczu. Wypróbuj okulary Zenni Blokz™ soczewki blokujące niebieskie światło które pomagają chronić Twoje oczy przez cały dzień, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
  3. Umieść go we właściwym miejscu. Monitor stacjonarny powinien znajdować się w odległości 25 cali, a laptop w odległości nie mniejszej niż 20 cali od twarzy. Aby zapewnić sobie komfort oglądania i zapobiec przemęczeniu oczu, można również ustawić monitor w odległości mniejszej niż długość ramienia. Rozważ również umieszczenie środka ekranu 15 stopni poniżej oczu, aby ułatwić odpoczynek wzroku.
  4. Zwiększ rozmiar - Zwiększ powiększenie monitora, jeżeli uważasz, że monitor ustawiony w odległości na wyciągnięcie ręki męczy wzrok.
  5. Uważaj na odblaski Odblaski i refleksy emitowane przez ekrany mogą być bardzo uciążliwe dla oczu. Aby zwalczyć ten problem, rozważ użycie matowej osłony ekranu lub zakup dobrej jakości powłoki antyrefleksyjnej (ARC) do swoich okularów (odwiedź Zenni, gdzie znajdziesz świetne opcje ARC!). Innym prostym sposobem na zminimalizowanie odblasków jest ograniczenie nadmiernego oświetlenia górnego.
  6. Rób przerwy -Zasada 20-20-20 jest łatwa do przestrzegania i przyjazna dla oczu. Co 20 minut należy skupić się na obiekcie znajdującym się w odległości 20 stóp przez około 20 sekund. W ten sposób przerwiesz długie okresy patrzenia na ekran, które mogą powodować zmęczenie oczu i suchość oka. Jeszcze lepszym rozwiązaniem niż patrzenie w dal od ekranu jest wstanie z fotela, poruszanie się lub napicie się wody. Ograniczy to fizyczny ból ciała, który może wystąpić podczas długiego siedzenia, i pozwoli oczom jeszcze bardziej odpocząć.
  7. Smaruj - OSHA (Occupational Safety and Health Administration) zaleca, aby temperatura w biurowcach wynosiła od 68 do 76 stopni, a wilgotność od 20 do 60 procent. co może powodować bardzo suche środowisko pracy. Warto rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza oraz sztucznych łez, aby zapobiec wystąpieniu strasznej suchości oka.
  8. Używaj soczewek kontaktowych. Jeśli nosisz soczewki wieloogniskowe, zdecyduj się na specjalistyczne soczewki progresywne do pracy dla większego komfortu i lepszych obszarów widzenia.

W razie wątpliwości skontaktuj się z okulistą

Wypróbowałeś wszystkie powyższe wskazówki i stwierdziłeś, że nadal cierpisz z powodu suchości oka, zaczerwienienia, zmęczenia oczu i bólów głowy? Być może powinieneś rozważyć przeprowadzenie formalnej oceny wzroku przez okulistę, który może opracować unikalny plan leczenia w oparciu o konkretne zadania wykonywane przy komputerze, potrzeby wzrokowe i wymagania dotyczące oświetlenia. Indywidualny plan leczenia może sprawić, że Twoje oczy wrócą na właściwe tory, a Ty będziesz mógł wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafisz.

Daniel Podsiadło

Konsultant