Mamy patent na zdrowe oczy!

Historia okularów przeciwsłonecznych

2 lipca 2022

Ahh, okulary przeciwsłoneczne... ulubiony element letniej garderoby. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, łatwo jest pokazać swoją osobowość, jednocześnie chroniąc swoje oczy dzięki idealnej parze okularów. Jednak okulary przeciwsłoneczne narodziły się z funkcji, a nie z mody. Przeczytaj, aby dowiedzieć się o pierwszej parze okularów przeciwsłonecznych (datowanej na czasy prehistoryczne!) i o tym, jak ewoluowały one do pożądanego akcesorium, które wszyscy kochają dzisiaj.

Pochodzenie okularów przeciwsłonecznych

Pierwsza wersja okularów przeciwsłonecznych pochodzi z czasów prehistorycznych. Plemię Eskimosów przebiło szczeliny w spłaszczonych kawałkach kości słoniowej i dopasowało je do swoich oczu, aby zablokować promienie słoneczne, które odbijały się od lodu i śniegu.

Inna forma okularów przeciwsłonecznych wykonanych z soczewek będących płaskimi taflami kwarcu dymnego pojawiła się w starożytnych Chinach na początku XII wieku. Oprócz ochrony oczu przed olśnieniem, dokumenty opisują sędziów w chińskich sądach noszących te kryształowe okulary przeciwsłoneczne, aby ukryć swoją mimikę, gdy przesłuchiwali świadków.

W połowie XVII wieku angielski optyk James Ayscough zaczął eksperymentować z wykorzystaniem barwionych soczewek do leczenia problemów ze wzrokiem. Uważa się go za pioniera w dziedzinie okularów przeciwsłonecznych, ponieważ wierzył, że niebieskie lub zielone zabarwione szkła mogą pomóc w korygowaniu określonych wad wzroku (dowiedz się więcej o soczewki barwione).

Okulary przeciwsłoneczne w XX wieku

Dopiero w połowie XX wieku okulary przeciwsłoneczne naprawdę zyskały popularność jako modny dodatek. W 1929 roku Sam Foster wprowadził do Ameryki niedrogie, masowo produkowane okulary przeciwsłoneczne. Po raz pierwszy zaczął sprzedawać swoje okulary przeciwsłoneczne, aby pomóc chronić oczy plażowiczów przed słońcem w Atlantic City pod nazwą Foster Grant. W tym samym czasie aktorki zaczęły nosić duże okulary przeciwsłoneczne, aby ukryć swoje twarze i zakryć czerwone oczy, które wynikały z potężnych lamp łukowych używanych do produkcji filmów o niskiej prędkości.

Podczas II wojny światowej firma Bausch & Lomb opracowała dla Army Air Corp okulary przeciwsłoneczne w stylu aviator, które redukowały odblaski na dużych wysokościach. Kilka lat później Edwin H. Land zaczął używać opatentowanego przez siebie filtra Polaroid do produkcji okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją, aby jeszcze bardziej ograniczyć odblaski i ryzyko uszkodzenia oczu przez promieniowanie UV. Obecnie okulary przeciwsłoneczne z ochroną przed promieniowaniem UV stały się standardem przemysłowym, a w ofercie znajduje się wiele różnych odcieni. Dowiedz się więcej jak możesz dostosować swoje okulary przeciwsłoneczne w Zenni.

Trendy w okularach przeciwsłonecznych na przestrzeni dekad

1920s: Sam Foster rozpoczyna sprzedaż pierwszych masowo produkowanych okularów przeciwsłonecznych w Atlantic City.

1930s: Proste, okrągłe okulary przeciwsłoneczne i okulary w stylu aviator stają się popularne wśród amerykańskich gwiazd filmowych.

1940s: Grube, kolorowe oprawki, często przypominające kwiaty, są koniecznością.

1950s: Marilyn Monroe i Audrey Hepburn sprawiają, że okulary przeciwsłoneczne typu cat-eye stają się najpopularniejszym stylem.

1960s: Duże kwadratowe oprawki w tęczy kolorów są modą zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

1970s: Każdy nosi ponadwymiarowe okrągłe okulary przeciwsłoneczne z lekko przyciemnionymi soczewkami.

1980s: Film "Top Gun" i Tom Cruise sprawiają, że lotniki stają się światowym trendem.

1990s: Celebryci zaczynają nosić małe oprawki i wszyscy podążają za nimi.

2000s: Ogromne okulary z robakami zastępują mikrooprawki.

2010s: Style retro, takie jak kocie oczy i aviator, stają się ponownie popularne.

Czujesz się zainspirowany, aby odświeżyć swoje okulary przeciwsłoneczne? Sklep Najpopularniejsze trendy w okularach przeciwsłonecznych w tym sezonie, od Kocie oczy do geometryczne a nawet clip-ony!

Daniel Podsiadło

Konsultant