Mamy patent na zdrowe oczy!

Jak bezpiecznie czyścić i przechowywać okulary

16 sierpnia 2022

Podobnie jak w przypadku czyszczenia ubrań na sucho lub polerowania biżuterii, ważne jest, aby dbać o swoje okulary, aby zapewnić im dłuższą żywotność. Jeśli szybko wycierasz soczewki o koszulkę, aby usunąć smugi, lub zostawiasz je poza obudową, gdy ich nie nosisz, istnieje prawdopodobieństwo, że powodujesz uszkodzenia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak czyścić i dezynfekować okulary

Czyszczenie okularów nie musi być czasochłonne ani uciążliwe. Chusteczki do czyszczenia soczewek na bazie alkoholu izopropylowego dezynfekują okulary bez powodowania uszkodzeń. Zenni's indywidualnie pakowane chusteczki do soczewek świetnie sprawdzają się w podróży, kiedy brud i smugi mogą pojawić się w niedogodnym momencie.

Mydło i woda to również łatwa opcja, aby usunąć niechciane zarazki z soczewek. Przeczytaj poniżej, aby poznać prawidłową technikę czyszczenia soczewek wodą z mydłem.

 1. Umieść swoje okulary w zlewie i przeprowadź je pod delikatnym strumieniem ciepłej wody. Unikaj bardzo gorącej wody, ponieważ może ona uszkodzić powłoki soczewek.
 2. Dodaj jedną kroplę łagodnego mydła bez środków nawilżających do czubków palców.
 3. Nanieś mydło na każdą stronę soczewek. Pocieraj wszystkie części oprawy przez kilka sekund, w tym noski, końce zauszników i krawędź soczewki, gdzie styka się ona z oprawą, ponieważ oleje i kurz ze skóry mają tendencję do ukrywania się w małych szczelinach.
 4. Odłóż okulary na bok i umyj ręce, aby usunąć nadmiar mydła. Dzięki temu olejki z palców nie znajdą się na soczewkach podczas procesu płukania.
 5. Opłucz swoje okulary pod ciepłą wodą. Kontynuuj płukanie, aż zniknie cały widoczny film. Ponownie, pamiętaj, aby unikać bardzo gorącej wody, aby nie uszkodzić powłok soczewek.
 6. Potrząśnij okularami, aby usunąć nadmiar wody. Nie ma potrzeby nadmiernie ich osuszać.
 7. Przełóż czystą ściereczkę na krawędzie oprawek, aby usunąć resztki wilgoci. W zestawie z nowymi okularami Zennis znajduje się ściereczka z mikrofibry przeznaczona do tego celu. Użyj tej ściereczki, aby usunąć wszelkie pozostałe smugi. (Możesz również użyć ściereczki, która nie była prana z użyciem płynu do płukania tkanin lub arkusza do suszenia).

Częste błędy podczas czyszczenia okularów

Wszyscy jesteśmy winni szybkiego pocierania okularów o koszulki lub używania papierowych ręczników do czyszczenia soczewek. Choć te nawyki mogą wydawać się nieszkodliwe, w rzeczywistości nie "czyszczą" one okularów i ostatecznie mogą doprowadzić do uszkodzenia oprawek.

 • Nie używaj koszuli (lub ogólnie odzieży) do czyszczenia okularów. Kurz i zanieczyszczenia znajdujące się na tkaninach mogą porysować soczewki.
 • Nie używaj ręczników papierowych ani chusteczek do czyszczenia okularów.. Materiały te są zbyt szorstkie dla swoich soczewek i mogą powodować małe zarysowania . Ręczniki do naczyń lub inne tkaniny, które mogą zatrzymywać kurz i zanieczyszczenia mogą również zarysować soczewki.
 • Unikaj używania domowych środków czyszczących do czyszczenia soczewek. Produkty czyszczące zazwyczaj zawierają ostre substancje chemiczne na bazie amoniaku, które mogą zniszczyć powłokę ochronną na Twoich soczewkach. Wybierz na bazie alkoholu izopropylowego płynów do czyszczenia soczewek i sprayów.
 • Nie zostawiaj okularów na blacie w łazience, kiedy się szykujesz.. Lakier do włosów i produkty kosmetyczne mogą dostać się na soczewki i uszkodzić powłokę ochronną .

 • Nie zostawiaj okularów w samochodzie w gorący lub zimny dzień. Ekstremalne ciepło lub zimno może uszkodzić powłokę soczewki, a także może zmienić kształt ramki.

Jak bezpiecznie przechowywać swoje okulary?

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe gromadzi 40 funtów kurzu rocznie, a część z tego z pewnością znajdzie się na Twoich okularach. Najlepszym sposobem na uniknięcie gromadzenia się kurzu i zanieczyszczeń na soczewkach jest przechowywanie okularów w etui, kiedy ich nie nosisz. Uchroni to je również przed zarysowaniem lub wygięciem. Na czas podróży lub w celu szybkiego przechowywania okularów w torebce lub plecaku, użyj etui z mikrofibry. Wszystkie okulary Zenni posiadają powłokę odporną na zarysowania, a także twarde etui do przechowywania okularów. twarde etui do ich przechowywania. Zawsze zalecamy, aby zamówić dodatkowe etui na okulary aby mieć je zawsze pod ręką.

Jeśli zdejmujesz okulary na krótko, ważne jest, abyś je odpowiednio odłożył, aby uniknąć uszkodzeń. Jeśli są złożone, połóż je tak, aby soczewki były skierowane do góry. Jeśli są rozłożone, należy je położyć tak, aby spoczywały do góry nogami.

Jeśli chcesz zadbać o swoje okulary, sprawdź ofertę Zenni w zakresie akcesoriów do okularów, takich jak zestawy do czyszczenia i naprawy, luksusowe futerały na okulary oraz łańcuszki na okulary.

Daniel Podsiadło

Konsultant