Mamy patent na zdrowe oczy!

Które okulary są dla Ciebie odpowiednie? Przewodnik jak znaleźć idealną parę

29 listopada 2022

Okulary bardzo się zmieniły na przestrzeni lat. Dziś istnieje szeroki wybór oprawek i soczewek, które można dopasować do konkretnych potrzeb. Przy tak wielu opcjach może być trudno wiedzieć, od czego zacząć, jeśli chodzi o znalezienie odpowiednich okularów. Przejrzyj poniższe informacje, aby dowiedzieć się wszystkiego, od stylu oprawek i materiałów, po rodzaje soczewek i powłok.

Rozmiar, styl i kolor oprawki

Rozmiar oprawek jest zazwyczaj pierwszą cechą, którą należy rozważyć podczas poszukiwania nowej pary okularów. Jeśli masz już obecną parę okularów lub okulary przeciwsłoneczne, które dobrze pasują, to jesteś przed konkurencją. Czytaj więcej tutaj aby poznać rozmiary oprawek Zenni dla dorosłych i dzieci, a także dowiedzieć się, jak dokładnie zmierzyć swoją oprawkę.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest styl i kolor oprawek. Ostatecznie, nie ma żadnych sztywnych zasad, jeśli chodzi o właściwy styl lub kolor. Bez względu na to, jaką oprawę wybierzesz, jeśli ją pokochasz, będziesz się w niej dobrze czuć, a dobre samopoczucie zawsze wygląda świetnie. Popularne kształty to kwadrat, linia brwi, okrągły, cat-eye i bez obręczy, a odcienie takie jak czarny, przezroczysty i tortoiseshell są znane z tego, że dobrze pasują do większości twarzy.

Jeden aspekt do zapamiętania podczas zakupów nowych ramek, jest to, co styl uzupełnia swój kształt twarzy . Jeśli nie jesteś pewien swojego kształtu twarzy, spróbuj wziąć udział w naszym quiz dotyczący kształtu twarzy tutaj. Następnie sprawdź nasz przewodnik po kształtach twarzy aby sprawdzić, która ramka będzie na Tobie najlepiej pasować. Kiedy już wybierzesz rozmiar, styl i kolor swoich oprawek, możesz skorzystać z wirtualnej przymierzalni Zenni aby zobaczyć jak będzie wyglądać na Twojej twarzy w zaciszu własnego domu - jakże to wygodne!

Materiały i cechy ramek

Oprawki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, z których każdy nadaje unikalny wygląd użytkownikowi. Najczęstsze kategorie to plastik, metal i materiał mieszany. Jeśli metal i/lub inne materiały okularów dają Ci kontaktowe zapalenie skóry - co jest, gdy podrażnienie skóry występuje z kontaktu z pewnymi sprawcami - szukaj okularów wykonanych z materiałów hipoalergicznych.

Oprócz materiałów, istnieją różne cechy, których możesz szukać w odpowiedniej parze oprawek, takich jak rozszerzone dopasowanie, petite fit i niski most. Jeśli lubisz bezproblemowo dostosowywać swoje okulary w domu, szukaj oprawek z zawiasami sprężynowymi i regulowanymi noskami.

Rodzaje soczewek recepturowych

Soczewki na receptę występują w różnych rodzajach, w zależności od indywidualnych potrzeb wzrokowych użytkownika.

 • Soczewkijednoogniskowe: najczęściej spotykany typ soczewek na receptę, który służy do korekcji wzroku tylko w jednej określonej odległości.
 • Odległość: charakteryzują się pojedynczym polem widzenia lub jedną mocą recepty na całej powierzchni soczewki. Mogą one korygować krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia) oraz astygmatyzm. Wiele osób używa tych soczewek do noszenia przez cały dzień.
 • Czytanie: mogą być na receptę lub bez recepty. Soczewki do czytania dostępne w aptece mają różne moce, zwane również mocegdzie obie soczewki mają taką samą moc. Zazwyczaj można je znaleźć w przedziale od +0,75 do +4,00. Jeśli potrzebujesz okularów do czytania na receptę, możesz je otrzymać od lekarza lub nauczyć się obliczać samodzielnie.
 • Pośrednie (komputerowe): mają połowę mocy okularów do czytania i są dostosowane do oglądania ekranu komputera w dowolnym miejscu od 20-40 cali. Jeśli Twój okulista nie napisał recepty specjalnie dla Twojej odległości roboczej od komputera, możesz dowiedzieć się jak zamówić okulary do komputera na receptę w domu.

Soczewki wieloogniskowe

W przeciwieństwie do okularów jednoogniskowych, bifokale i progresywne są soczewkami wieloogniskowymi, które mają więcej niż jeden punkt skupienia, np. odległość i blisko. Ludzie, którzy mają numery wymienione w części "ADD" ich recepty na okulary potrzebują albo bifokali, progresywnych, albo okularów do czytania. Dzieje się tak dlatego, że Twoje oczy potrzebują mocy ADD dodanej do recepty na odległość, aby widzieć z bliska.

 • Bifokale: mają dwa pola widzenia podzielone widoczną linią - większe pole widzenia do dali i mniejsze pole do czytania. Jeśli nie nosiłeś wcześniej okularów dwuogniskowych, może upłynąć trochę czasu zanim dostosujesz się do przesuwania oczu pomiędzy częścią soczewki przeznaczoną do patrzenia do dali i częścią przeznaczoną do czytania.
 • Standardowe progresywne: soczewki wieloogniskowe z trzema obszarami widzenia - do dali, pośrednimi i bliskimi. Posiadają bezszwową, niewidoczną konstrukcję, w której moc zmienia się "progresywnie" na całej długości soczewki, przy czym widzenie do dali znajduje się na górze, a widzenie do bliży na dole. Najwyraźniejsze widzenie w soczewkach progresywnych odbywa się od góry do dołu przez środek soczewki. Podobnie jak w przypadku bifokali, może upłynąć trochę czasu, zanim dostosowanie się do noszenia nowych progresywnych. W przypadku nowych użytkowników, należy zwiększyć czas noszenia każdego dnia przez pierwsze 2-3 tygodnie, aby dostosować się do soczewek.
 • Soczewki progresywneWorkspace: specjalistyczne soczewki progresywne przeznaczone do wykonywania czynności z bliska w pracy lub w domu. Ponieważ soczewki progresywne Workspace nie nie mają zdolności widzenia do dali, nie są zalecane do prowadzenia pojazdów. Istnieją dwa rodzaje soczewki progresywne do pracy.
  • Near-range: przeznaczone dla osób, które spędzają długie okresy czasu przy biurku lub innym miejscu pracy i oferują większy komfort i przejrzystość widzenia w odległości do 3 stóp.
  • Średniego zasięgu: przeznaczone dla osób, które potrzebują wzmocnionego widzenia z bliska, a także wyraźniejszego widzenia całego pomieszczenia. Charakteryzują się węższym widzeniem w bliskim zakresie i większym widzeniem w średnim zakresie, zapewniając komfort i czystość widzenia w odległości 10-14 stóp.

Soczewki przeciwsłoneczne

Soczewki przeciwsłoneczne to doskonałe soczewki ogólnego przeznaczenia, które zapewniają dodatkową ochronę oczu przed słońcem. Soczewki przeciwsłoneczne występują w wielu odmianach: barwione, polaryzacyjne i fotochromowe. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje soczewek przeciwsłonecznych.

 • Przyciemniane: redukują ilość światła przechodzącego przez soczewki okularów, aby zmniejszyć obciążenie oczu. Zenni oferuje szeroką gamę odcieni i gradientów dla unikalnego podejścia do mody.
 • Polarized: świetne na plaże, do jazdy samochodem i innych środowisk w bezpośrednim świetle słonecznym lub takich, w których mogą występować ekstremalne odblaski. Posiadają one filtr, który redukuje odblaski i zapewnia ultra-komfortowe wrażenia podczas oglądania.
 • Photochromic: wygodny sposób ochrony oczu na zewnątrz przed promieniami UV i jasnym światłem bez konieczności noszenia ze sobą pary okularów przeciwsłonecznych. Ten specjalny typ soczewki zaczyna się od jasnej i zmienia się w ciemną w jasnym świetle słonecznym.
 • Lustro: modna powłoka, która jest wysoce odblaskowa i zmniejsza ilość światła, które przez nią przechodzi. Możesz dostosować swoje lustro do różnych wykończeń, aby stworzyć swój własny styl.

Soczewki blokujące niebieskie światło

Soczewki blokujące niebieskie światło zapewniają ochronę przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez urządzenia cyfrowe, sztuczne oświetlenie i słońce. Długotrwała ekspozycja na wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV) może prowadzić do zmęczenia oczu i niewyraźnego widzenia. Soczewki Zenni Blokz dostępne są w wersji Trivex (idealne dla dzieci), fotochromowej oraz barwionej.

Materiały na soczewki

Soczewki mogą być wykonane z różnych materiałów, aby zapewnić różne cechy i funkcje. Materiały na soczewki są sklasyfikowane w rosnącej skali skali numerów indeksów. Generalnie, im niższy numer indeksu, tym grubsza soczewka, co jest bardziej widoczne przy wyższych receptach.

 • SoczewkiPodstawowe: Zenni oferuje dwie podstawowe soczewki, które są bezpłatne przy zakupie opraw - CR-39 (1,50) oraz Mid Index (1,57). CR-39 są świetne dla osób o niskich receptach oraz dla osób, które głównie noszą soczewki kontaktowe.
 • SoczewkiHigh-Index: cieńsze i lżejsze niż soczewki podstawowe i są zalecane przy wyższych receptach. Występują w trzech różnych indeksach: 1.61, 1.67, 1.74. Soczewki te są odpowiednio 20%, 30%, 40% cieńsze od soczewki 1.50.
 • Soczewkiodporne na uderzenia: świetne dla dzieci, bezpieczeństwa i sportu. Zenni oferuje dwie różne soczewki odporne na uderzenia. Trivex (1.53) ma doskonałą przejrzystość i jest ultralekki. Poliwęglan (1,59) to niedroga soczewka odporna na uderzenia, pasująca do wszystkich opraw.

Dowiedz się więcej o indeksach soczewek i materiałach w naszym przewodniku po indeksach i materiałach.

Powłoki soczewek

Wybór odpowiednich opcji soczewek może pomóc w przedłużeniu ich żywotności i trwałości. Powłoki są przede wszystkim funkcjonalne, ale mają również pewne zalety kosmetyczne. Funkcje, takie jak ochrona przed promieniowaniem UV i powłoki odporne na zarysowania, są podstawowe i niezbędne dla każdej pary okularów wysokiej jakości.

Powłoki antyrefleksyjne pomagają zredukować uciążliwe odblaski pochodzące od źródeł takich jak słońce lub nadjeżdżające reflektory samochodowe, jak również redukują odbicia na soczewkach, dzięki czemu wyglądają one wyraźnie i wyraźnie. W poniższej tabeli znajdują się informacje na temat poziomów powłok antyrefleksyjnych Zenni.


Okulary do zadań specjalnych

Poza codziennymi stylami oprawek, istnieją również funkcjonalne style zaprojektowane w celu ochrony oczu podczas określonych czynności. Te różne rodzaje oprawek są przydatne przy wykonywaniu różnych czynności, od sportu po zawody, które wymagają okularów ochronnych.

Okulary ochronne są specjalnie zaprojektowane, aby chronić oczy przed urazami spowodowanymi przez uderzenia, ciepło, chemikalia i promieniowanie. Są one zgodne z normami ANSI Z87.1, a także zatwierdzone przez OSHA. ANSI oznacza American National Standards Institute, który ustala standardy dla okularów, aby były uznane za bezpieczne do noszenia przez konsumentów. Okulary ochronne mogą być na receptę lub bez recepty, w zależności od potrzeb wzrokowych, ale niezależnie od tego zapewnią najwyższą ochronę oczu. Dowiedz się więcej tutaj o specjalistycznych okularach ochronnych.

Gogle sportowe są stworzone do uprawiania sportów o dużym natężeniu ruchu, gogle sportowe przetestowane przez ASTM (American Society for Testing and Materials) przeszły rygorystyczne testy, aby uzyskać certyfikat bezpieczeństwa do stosowania w różnych rodzajach aktywności. Gogle sportowe testowane przez ASTM powinny być również wyposażone w soczewki odporne na uderzenia, takie jak poliwęglan lub Trivex, które mogą być wykonane na receptę lub bez recepty.

Teraz, gdy jesteś już przygotowany do zakupu następnej pary okularów, udaj się do Zenni aby rozpocząć zakupy!

Daniel Podsiadło

Konsultant