Mamy patent na zdrowe oczy!

MIESIĄC CZARNEJ HISTORII

30 kwietnia 2023

Aby uczcić Miesiąc Historii Czarnych, Zenni honoruje ikony Afroamerykanów, których okulary są ważną częścią ich wyglądu.

Żaden czarny amerykański przywódca nie jest bardziej rozpoznawalny w swoich okularach niż wielki działacz na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka oraz wizjoner El-Hajj Malik El-Shabazz, lepiej znany jako Malcolm X. Jego znajome okulary z linią brwi były bardzo popularne w latach 60-tych, a dziś znów mają odrodzenie popularności. Zenni ma podobną ramkę, 535425, lub jeśli chcesz trochę pomieszać, sprawdź ramkę 599921 dla unowocześnionej aktualizacji.

Film biograficzny Spike'a Lee Malcolm X jest prawdopodobnie największym filmem tego wielkiego amerykańskiego reżysera, który jest również godny uwagi ze względu na okulary, które nosi. Lee zawsze nosi charakterystyczne i różne oprawki, takie jak ta plastikowa para ombre (dwutonowa), nie podobna do tej oprawki Zenni, 286315,

...i ta para plastikowych oprawek w kolorze żółwia, podobna do oprawki Zenni 230925.

Trzymając się przez chwilę Malcolma X, nie każdy wie, że Autobiografia Malcolma X była wynikiem współpracy Malcolma X z Alexem Haleyem, który następnie napisał nagrodzoną Pulitzerem książkę Roots, monumentalną sagę o niewolnictwie w Stanach Zjednoczonych. Zawsze był widziany w parze drucianych okularów aviator bifocals, podobnych do oprawki Zenni 418912.

Nowsza biografia Malcolma X, wielkiego amerykańskiego uczonego Manninga Marable'a Malcolm X: A Life of Reinvention, również zdobyła nagrodę Pulitzera, która została przyznana pośmiertnie, ponieważ Marable zmarł przed publikacją książki. Preferował on klasyczne, okrągłe okulary z drucianymi oprawkami, takie jak oprawka 730015 firmy Zenni.

Pozostając przy nagrodach Pulitzera, poetka Gwendolyn Brooks została pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę Pulitzera, w 1950 roku, za swoją drugą książkę poetycką Annie Allen. Jeden z jej najbardziej znanych wierszy pochodzi z wiersza "Nie bój się nie": "Odważnie jest być zaangażowanym, / Nie bać się nierozwiązania". Sprawdźcie ją w okularach, bardzo podobnych do modelu 639512 firmy Zenni.

Skoro przyglądamy się afroamerykańskim laureatom nagrody Pulitzera, jedną z najsłynniejszych jest wielka powieściopisarka, poetka, eseistka i aktywistka Alice Walker, której powieść The Color Purple miała odnowione życie jako film i musical na Broadwayu. Walker zawsze nosi okulary, zarówno te bez oprawek, jak i te z oprawkami, takie jak model 658021 firmy Zenni.

Wreszcie, nikt nie jest bardziej ikoniczny w amerykańskim ruchu praw obywatelskich niż aktywistka Rosa Parks. Parks była szwaczką, która była sekretarzem Montgomery, Alabama, rozdziału National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) w grudniu 1955 roku, w czasie gdy odmówiła ustąpienia swojego miejsca w "kolorowej" sekcji autobusu białemu pasażerowi, gdy biała sekcja była pełna. Akcja Parks zapoczątkowała bojkot autobusu w Montgomery, jedną z najważniejszych akcji Ruchu Praw Obywatelskich, a ona sama stała się amerykańską ikoną. Parks była pierwszą kobietą i drugą Afroamerykanką, która spoczęła w honorowym miejscu (spoczywanie w stanie spoczynku jest zarezerwowane dla członków wojska lub wybranych urzędników amerykańskich) w Rotundzie Kapitolu USA po jej śmierci w 2005 roku. Jej pomnik znajduje się w Narodowej Sali Posągowej Kapitolu. Tak jak w życiu, jej posąg przedstawia Parks w eleganckich okularach, nie tak jak złote oprawki Zenni 448514.

Daniel Podsiadło

Konsultant