Mamy patent na zdrowe oczy!

Przyszłość okularów

5 lipca 2022

Ruchome chodniki. Sprawdź. Odkurzacze robotów. Sprawdzone. Gadające budziki. Sprawdzone. Szybkie gotowanie za pomocą przycisków. Sprawdzone. Wideoczaty na żywo. Sprawdzone. Osobiste plecaki odrzutowe. Sprawdzone. Latające samochody. Sprawdzone.

Wszystkie te futurystyczne udogodnienia zostały przedstawione w filmie "Jetsonowie", kiedy zadebiutował 50 lat temu. W tamtym czasie nie istniały. Teraz już istnieją.

Co? Nawet latający samochód? Tak, nawet latający samochód, który istnieje jako hybrydowy samochód / samolot, który jest około trzech lat od rynku. Nie wierzysz mi? Wygoogluj to (po tym jak skończysz czytać tego bloga).

Nadal nie mamy dziewięciogodzinnego tygodnia pracy George'a Jetsona (westchnienie). A żeby jeździć po ruchomym chodniku, musiałbyś całkiem nieźle pojechać na lotnisko.

Ale wszystkie te rzeczy, w taki czy inny sposób, przeszły do historii, nie wspominając o kilku małych rzeczach, których "Jetsonowie" nie przewidzieli, takich jak komputer osobisty i internet.

Wszystkie te urządzenia zmieniły nasze życie na lepsze. (OK, może nie mówiący budzik.) Ale inne wynalazki, takie jak okulary, pomimo pewnych ulepszeń i udoskonaleń, uparcie pozostawały w zasadzie takie, jakie były w XX wieku.

Wkrótce to się zmieni - powstają lub są obecnie dostępne nowe generacje okularów, które zapewniają te niesamowite funkcje:

Dawanie ograniczonego widzenia niewidomym. Sprawdź. Korygowanie ślepoty barwnej. Sprawdź. Automatyczna zmiana ostrości okularów jednoogniskowych z dali na bliskość. Sprawdź. Okulary do pobrania wykonane w drukarce 3-D. Sprawdź. Badania okulistyczne wykonywane na smartfonie. Sprawdź.

Plus największa zmiana ze wszystkich, która dostała najwięcej atramentu: Google Glass, para okularów, które nie są właściwie okularami, ale komputerem noszonym na twarzy, tak jak okulary.

Bez wątpienia słyszałeś o Google Glass, jego innowacjach, jak również jego wadach. Mimo, że nie zostaną one dopuszczone do powszechnego użytku aż do przyszłego roku, już teraz spotykają się z gniewną reakcją ludzi zaniepokojonych naruszeniem prywatności przez osoby noszące Glass, które mogą je ukradkiem nagrywać lub fotografować.

Konkurenci Google, w tym Sony, Nokia, Microsoft i Apple, między innymi, spieszą się, by ulepszyć produkt, który nie jest jeszcze nawet dostępny do kupienia.

(Niektórzy twórcy oprogramowania mogli kupić i przetestować prototypowe Google Glasses za 1500 dolarów).

Ale inne firmy tworzą okulary do obliczeń o specyficznym przeznaczeniu. Recon Instruments, na przykład, opracowuje inteligentne okulary dla narciarzy, którzy będą mogli zobaczyć swoją prędkość, wysokość i odległość, wśród innych danych, bezpośrednio w swoich goglach narciarskich.

Inny futurystyczny rodzaj okularów opracowuje firma 2AI Labs. Ich O2Amps mają za zadanie wykrywać zmiany w przepływie krwi do twarzy osoby, na którą patrzy użytkownik. Przepływ krwi wskazuje na ich stan emocjonalny, a także na ewentualne siniaki lub inne urazy pod skórą.

Lekarze i pielęgniarki mogliby uznać tę aplikację za przydatną, podobnie jak pracownicy organów ścigania, gracze w pokera i małżonkowie, których partner wrócił do domu podejrzanie późno.

Jednak żadne z tych okularów nie są okularami na receptę, które skorygują lub poprawią twój wzrok. Google Glass i wszystkie te inne inteligentne okulary będą musiały być noszone na okulary na receptę lub być skonfigurowane tak, aby zawierały receptę użytkownika.

Nie, dla innowacji w okularach na receptę, główny nacisk, jak to było, jest na okulary, które zastępują progresywne lub bifokalne. Niektórzy ludzie po prostu nie mogą przyzwyczaić się do posiadania ich recept na odległość i czytanie (bifokale) lub ich recept na odległość, komputer i czytanie (progresywne) w jednej soczewce.

Te wieloogniskowe okulary będą dla nich odpowiednie. Mają one soczewki, które przechodzą od widzenia do dali, przez komputer do widzenia do czytania, a wszystko to za dotknięciem przycisku, suwaka lub pokrętła, jak pokrętło ostrości w lornetce.

Oto jak to działa.

Para okularów jest wyposażona w soczewki zewnętrzne i wewnętrzne. Soczewka zewnętrzna zapewnia widzenie do dali, a soczewka wewnętrzna zawiera płyn. Jedna z firm używa suwaka na mostku okularów, który aktywuje wewnętrzną, zawierającą płyn soczewkę.

Regulując ten suwak, można dostosować korekcję okularów do rodzaju potrzebnego widzenia: do dali, pośredniego lub bliskiego. Zmienia on kształt soczewki w sposób podobny do tego, w jaki można obracać lusterko do makijażu lub golenia, aby uzyskać powiększony obraz.

Inna firma również stosuje dwie soczewki na jedno oko. Jednak zamiast suwaka, umieszcza w okularach chip procesorowy, który zmienia ostrość automatycznie po przechyleniu głowy użytkownika lub po dotknięciu przez niego przycisku na oprawie.

Chcesz zaoszczędzić pieniądze i podzielić się okularami z kolegą? Dzięki tym okularom osoby noszące okulary mogą zaprogramować dwie różne recepty, więc członek rodziny może je nosić, gdy druga osoba śpi lub nosi inną parę okularów.

Na więcej niż 1000 dolarów za parę, to jest mało prawdopodobne, że te okulary złapać na z okularów noszenia społeczeństwa, które jest po prostu coraz hip do zakupu ich okulary na strome zniżki z detalistów internetowych.

Nie tylko to, ale niektóre krajowe sprzeczki może nastąpić, jeśli obie strony chcą nosić okulary w tym samym czasie. Przynajmniej wysoka cena powinna służyć jako środek odstraszający do okularów tug-of-war.

Jednak oprócz wygórowanych kosztów jest jeszcze jeden problem z okularami z automatycznym ustawianiem ostrości: Wraz z ich korekcją krótkowzroczną lub dalekowzroczną, większość użytkowników okularów ma również astygmatyzm, który sprawia, że wszystko jest zamazane, jeśli nie jest skorygowane. Jest to coś, czego nie potrafią zrobić okulary z autofokusem.

Osoby z astygmatyzmem mogą nie skorzystać z okularów 2.0, ale osoby ze ślepotą barw mogą.

Okulary EnChroma wykorzystują powłokę na soczewkach okularów, dzięki której czerwone i zielone obiekty stają się wyraźne. Ale jesteś patrząc na spędzanie więcej niż 500 dolarów na parę.

Wersja Oxy-Iso zmniejsza również niedobór czerwonego / zielonego, który nęka ślepców kolorowych.

Niektórzy ludzie z bardziej intensywne ślepoty niż colorblindness, czyli ludzie, których wizja została zmniejszona przez zwyrodnienie plamki żółtej, może odzyskać trochę wzroku z okularów, które są opracowywane przez angielskich naukowców w Oxford i Cambridge.

Okulary te wykorzystują soczewki osadzone w świetle, które tworzą kontury obiektów zwróconych w stronę użytkownika. Okulary zawierają maleńkie kamery i komputery, które potrafią odczytać wyraz twarzy osób, na które patrzy użytkownik, wysyłając zielony lub czerwony sygnał do użytkownika, który jest niewidoczny dla drugiej osoby, wskazując, czy wyraz twarzy tej osoby jest pozytywny czy negatywny.

Nie wiadomo jednak, czy wyraz twarzy osoby o twarzy pokerzysty można odczytać za pomocą tych okularów, w przeciwieństwie do pary wykrywających przepływ krwi.

Jak chciałbyś zrobić swoje okulary w domu?

Pewnie słyszeliście o tym, że ludzie robią broń za pomocą drukarek 3-D. Cóż, holenderska firma pracuje nad rozwojem okularów z soczewkami na receptę, które mogą być wykonane w drukarce 3D. Soczewki nie będą wymagały późniejszego polerowania, szlifowania czy barwienia.

Niektóre nowomodne okulary są głównie dla zabawy. Jeśli byłeś w szkole średniej lub college'u w późnych latach 60-tych, możesz przypomnieć sobie lightboxy.

Dzieciaki podłączyłyby swoje odtwarzacze do tych lightboxów, które wyglądały trochę jak głośniki, ale zawierały małe kolorowe żarówki.

Żarówki świeciły się, a pudełka zmieniały kolor w zależności od rytmu i melodii odtwarzanej muzyki. W całej Ameryce dzieciaki włączały Grateful Dead, odpalały doobie, wpatrywały się w lightbox i mruczały: "Far out!".

Teraz pewien startup tworzy okulary, które będą funkcjonować tak samo jak light box, tylko na twojej twarzy.

Okulary, nazwane DropShades, świecą i zmieniają kolory w zależności od muzyki, która jest odtwarzana w miejscu, w którym są noszone. Przypuszczalnie okulary, które posiadają listwy zamiast pełnych soczewek, zmieniają kolory na jaskrawe, drapieżne podczas koncertu rockowego, ale wyświetlają spokojne pastele, gdy użytkownik słucha muzyki z windy.

Wzdłuż tych samych linii, istnieje nowy rodzaj okularów opracowywany dla tych, którzy chcą być postacią z piosenki Beatlesów, a konkretnie Dziewczyną (lub Chłopcem) z kalejdoskopowymi oczami, a.k.a. "Lucy in the Sky with Diamonds".

Teraz możesz być tą osobą, dzięki trippy parze okularów wykonanych przez firmę o nazwie Future Eyes. Te okulary nie korygują twojego wzroku. One go psują, dając ci wizję owada. To jest przydatne, jeśli chcesz uniknąć flyswatter, lub po prostu przestrzeń. Nie są one tak wspaniałe do prowadzenia samochodu.

Okulary takie jak te są głównie dla typów artystycznych, aby pomóc im zobaczyć świat w nowy sposób, aby zainspirować ich twórczą wizję.

Ale jedna z najbardziej obiecujących innowacji nie dotyczy okularów, ale badań wzroku. Firma o nazwie EyeNetra stworzyła aplikację na smartfona, która umożliwia wykonanie własnego badania wzroku po podłączeniu jej urządzenia do badania oczu do smartfona.

Wreszcie, odkąd internet skurczył cztery rogi globu do wioski, ludzie na całym świecie mogą teraz komunikować się ze sobą w interesach i dla przyjemności.

Ponadto ludzie z różnych środowisk, którzy imigrują do krajów o zróżnicowanej populacji, takich jak Stany Zjednoczone, muszą być w stanie zrozumieć i być zrozumiani przez ludzi, którzy nie mówią językiem lub językami, w których są biegli.

W tym względzie Microsoft śmiało podąża tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden mężczyzna (ani kobieta). Firma pracuje nad niefabularną wersją uniwersalnego tłumacza inspirowanego "Star Trekiem", który natychmiast przetłumaczy język mówcy na język użytkownika.

Tak się żyje długo i dostatnio!

Daniel Podsiadło

Konsultant