Mamy patent na zdrowe oczy!

Soczewki progresywne - najistotniejsze informacje

19 lipca 2015

Soczewki progresywne polecane są wszystkim osobom, które potrzebują kilku par okularów, by normalnie funkcjonować w codzienności. Zrozumiałe jest, że używanie innej pary do czytania, a innej do dobrego widzenia z dużej odległości może powodować pewien dyskomfort i na pewno nie jest praktyczne.

okulary progresywneOdpowiedzią dla wszystkich osób, które zmagają się z tym problemem są właśnie soczewki progresywne. Okulary z soczewkami progresywnymi polecane są przede wszystkim osobom, które skończył już 40 lat i mają problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Każdego człowieka problem ten dopadnie i będzie się pogłębiał. Związany jest on z osłabieniem mięśni oczu i określany jest mianem "prezbiopia". Nie można go jednakże uznać za wadę, ponieważ - niestety - jest czymś naturalnym.

Okulary z progresywnymi szkłami są dla ludzi dotkniętych prezbiopią najwygodniejsze - specjalne szkła sprawiają bowiem, że można dzięki nim widzieć zarówno na małe, jak i wielkie odległości. Zastępują zatem z powodzeniem kilka par okularów. Oczywiście, trzeba się do nich przyzwyczaić, bowiem różne obszary szkieł odpowiadają za wyraźne widzenie na różne odległości. Okres adaptacyjny może trwać jeden dzień, a może trwać nawet 6 tygodni - wszystko zależy od indywidualnych cech klienta. Po niedługim czasie wszyscy użytkownicy stwierdzają jednak, że ich życie zmieniło się na lepsze i że nie chcieliby wrócić do swoich dawnych, kilku par szkieł.

okulary z soczewkami progresywnymiDzięki soczewkom progresywnym wystarczy im jedna para. W obecnych czasach dostępnych jest wiele rodzajów szkieł progresywnych. Można je dopasować zarówno do małych jak i dużych ramek okularowych.

Soczewki progresywne produkowane są z różnymi rodzajami tzw. addycji czyli różnicy między wartościami do chodzenia i czytania - od 0,75 dpt (wczesna prezbiopia) do 3,50 dpt (zaawansowana presbiopia).

Dostępne są również tzw. pół-progresy czyli soczewki przeznaczone dla osób w wieku około 40 lat u których addycja jest jeszcze nieduża (0,50 dpt , 0,62 dpt, 0,75 dpt)  

Daniel Podsiadło

Konsultant