Soczewki progresywne – charakterystyka i rodzaje
8 lipca 2015
Czym są soczewki progresywne? Zapewne niewielu osobom coś mówi ten termin. Każdy jednak w pewnym momencie życia powinien się z nim zapoznać, a nawet skorzystać z pomocy samych soczewek – ułatwiają bowiem widzenie osobom dotkniętym powszechną chorobą, prezbiopią.
Prezbiopia nazywana jest chorobą osób starszych. Dotyka bowiem każdego, a pierwsze jej objawy można zaobserwować u siebie pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Wówczas nagle się okazuje, że aby coś wyraźnie zobaczyć, należy odsunąć nieco rękę, trzymającą na przykład książkę, czy list. Wada będzie się oczywiście pogłębiać. Osoby takie potrzebują zwykle dwóch par okularów – tych, dzięki którym wyraźnie ujrzą rzeczy umieszczone bardzo daleko oraz tych, które pozwolą im dokładnie przyjrzeć się rzeczom znajdującym się w bardzo bliskiej odległości. Wiadomo jednak, że noszenie okularów (a tym bardziej aż dwóch par okularów!) nie jest wygodne. Przeszkadzają w wykonywaniu niektórych czynności (mogą na przykład spaść), w pracy oraz na przykład w uprawianiu sportów.
Rozwiązaniem problemu są soczewki kontaktowe – a dokładnie soczewki progresywne. To soczewki idealnie dostosowane do potrzeb tej grupy ludzi. Różne części soczewek pozwalają bowiem zobaczyć wyraźniej różne rzeczy - górna cześć służy do wyraźnego widzenia na wprost, środkowa ich część do widzenia rzeczy średnio oddalonych (np. pracy przy komputerze), a dolna do tych znajdujących się bardzo blisko (do czytania). Przy tym przejścia są płynne i niewidoczne. Kiedyś soczewki te nie były dosyć komfortowe, bowiem ich grubość sprawiała, że oczy ciężko i długo się do nich przystosowywały. Podobne rozwiązanie stosowane jest obecnie na przykład w soczewkach progresywnych ekonomicznych – choć, oczywiście, i one zostały odpowiednio unowocześnione. Istnieją jednakże różne rodzaje tych soczewek – wersja ekonomiczna jest najtańsza i przeznaczona dla osób o mniejszych wymaganiach. Istnieją również wersje standardowe oraz wersje zindywidualizowane, które wykonywane są na specjalne zamówienie i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń klienta.