Mamy patent na zdrowe oczy!

Oko na niebie: symbolika oka w tradycjach duchowych

16 lipca 2022

Oczy mają znaczenie w wielu światowych religiach, jak również w ludowych tradycjach magicznych. Moce przypisywane oczom w religiach światowych sięgają od zdolności zwykłych ludzi do używania ich oczu do przeklinania innych do rozwoju "trzeciego oka", które zapewnia osobom o znacznej dyscyplinie duchowej zdolność do intuicji tego, co nie zawsze może być fizycznie widoczne.Złe Oko: Wiele tradycji religijnych uważa zazdrość za grzech w świetle jej zdolności do zepsucia zarówno indywidualnych, jak i wspólnotowych relacji. Uznając tę moc, niektóre kultury rozwinęły ideę "złego oka", nieumyślnego heksa rzucanego przez zazdrosną osobę na inną. Złe oko ma zgubne skutki dla swoich ofiar. Jeden z badaczy, Alan Dundes, twierdzi, że złe oko tradycyjnie miało osobliwy efekt "wysuszania" lub eliminowania cennych zasobów, takich jak wilgoć w ciele (w formie powodowania choroby u dzieci lub niezdolności matek karmiących do dojenia) lub woda dla pól (powodując klęskę urodzaju).Opisy dokładnego mechanizmu złego oka różnią się w zależności od kultury, ale często zawierają słowny komplement wykonany przez zazdrosną osobę do ofiary. Częstym przykładem może być nieznajomy, który zazdrości innej osobie ładnego, zdrowego dziecka i komplementuje je. Zazdrosna osoba, która daje komplement, często nieświadomie, rzuca złe oko na dziecko, co skutkuje jego chorobą lub śmiercią.

(Co ciekawe, wiele interpretacji złego oka mówi jasno, że osoba, która rzuca złe oko nie zawsze jest złośliwa. Zamiast tego, jego lub jej zazdrość nabiera własnego życia, powodując spustoszenie w obiekcie zazdrości, pomimo braku złych intencji ze strony osoby, która rzuca złe oko).

Trzecie oko: W hinduizmie mówi się, że czakra Anji jest "trzecim okiem", związanym z intuicją. W niektórych religiach wschodnich czakry (dosłownie "koła") są centrami w ciele, przez które może być wymieniana energia. Wielu ludzi w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej nosi tak zwane "bindi", czyli oznaczenie na głowie, które zakrywa trzecie oko. Tradycyjne bindi są czerwone i są namalowane na czole w kształcie idealnego koła. W dzisiejszych czasach bindi mogą być wykonane z samoprzylepnych kawałków materiału i noszone bardziej jako moda niż jako obrzęd religijny.(W Stanach Zjednoczonych wiele sklepów w centrach handlowych, które specjalizują się w akcesoriach modowych, sprzedaje bindis w różnych wzorach i kolorach).

Ojo de Dios lub "Oko Boga": Kiedy byłem dzieckiem, żaden szanujący się nauczyciel szkółki niedzielnej lub opiekun obozu nie pozwoliłby, aby sezon lub rok szkolny minął bez zlecenia dzieciom zrobienia splotu "Oka Boga". Były one dość proste do wykonania: Dwa patyczki Popsicle sklejone razem w formacji krzyżowej stanowiły ramę dla włóczki. Skupialiśmy jeden kolor w centrum, a następnie, w zależności od naszych umiejętności i dostępności włóczki, wplataliśmy jeden lub więcej dodatkowych kolorów wokół centralnego "oka". Ten przedmiot był podobno pochodzenia rdzennie amerykańskiego (wielka rzecz w latach 70-tych) i oznaczał, że Bóg obserwuje nas przez cały czas.


Zdjęcie dzięki uprzejmości Ojos De Dios

(Przywłaszczenie kulturowe a-go-go!)

Chociaż nasze rękodzieła rzeczywiście pochodzą od rdzennych mieszkańców obu Ameryk, to mają one o wiele większe znaczenie niż to, które przekazali nam nasi nauczyciele i doradcy podczas zajęć plastycznych. Indianie Huichol tradycyjnie tworzą "Sikuli", czteropunktowy splot przędzy, dla każdego dziecka, kiedy się ono urodzi, dodając dodatkową przędzę każdego roku, aż dziecko skończy pięć lat. Rzemiosło tkania przędzy (lub malowania przędzy) przyciąga znaczną uwagę ludzi z innych kultur, jednak, więc niektórzy Indianie Huichol produkują sztukę przędzy dla turystów i kolekcjonerów, które przypominają tradycyjne Sikuli.

Daniel Podsiadło

Konsultant