Mamy patent na zdrowe oczy!

Okulary progresywne a okulary bifokalne

15 lipca 2015

Okulary progresywne stworzone zostały w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tamtej pory, oczywiście, ich jakość uległa znacznej poprawie. Dlatego tak chętnie są kupowane przez klientów zmagających się z problemem prezbiopii.

okulary progresywne a bifokalneZ owym problemem w pewnym wieku musi się zmierzyć każdy z nas. Prezbiopia dotyka bowiem te osoby, które ukończyły 40 rok życia (czasem 45 rok życia). Pogarszanie się jakości widzenia z bliska nie jest wcale wadą, lecz czymś naturalnym. Mimo tego schorzenie owe może utrudnić życie wszystkim ludziom – wszak trzeba nad nim jakoś zapanować, a często wiąże się to z koniecznością stosowania innych okularów do czytania, a innych do patrzenia w dal! Aby rozwiązać problemy tak wielu ludzi, wymyślono właśnie okulary progresywne oraz okulary bifokalne. Czym różnią się jedne od drugich?

okulary progresywne czy bifokalneW okularach bifokalnych mamy jak gdyby jedno szkło umieszczone w drugim. Dlatego też w momencie, gdy spojrzymy w określoną część szkieł, będziemy widzieli lepiej z bliska, a w innym miejscu z daleka. Rozwiązanie to jest również zastosowane w okularach progresywnych, z tą różnicą, że bifokalne szkła są od siebie wyraźnie oddzielone. jest to tzw. wtopka z mocami do czytania, która może mieć różny kształt oraz szerokość pola widzenia. Wygląda to nieco dziwnie – i nie każdemu się podoba. Większą estetykę zapewniają okulary progresywne, bowiem przejście pomiędzy poszczególnymi fragmentami jest płynne i zauważalne jedynie dla użytkownika. Nikt patrzący z zewnątrz nawet się nie domyśli, że górna część okularów pozwoli lepiej widzieć rzeczy dalekie, a dolna bliskie. Prezentują się bowiem jak zwykłe jednoogniskowe szkła korekcyjne.

Daniel Podsiadło

Konsultant