Mamy patent na zdrowe oczy!

Okulary i soczewki do pracy przy komputerze

10 lutego 2017

Czasami pojawiają się pytania czy można kupować specjalne okulary ze szkłami do pracy przy monitorze czy będzie możliwe stosowanie soczewek w trakcie pracy przy komputerze i będzie to bezpieczne? Osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem mogą korzystać ze specjalnych okularów, które mają między innymi ochronną powłokę antyrefleksyjną. Dostępne są w wersji leczniczej a więc dla tych, którzy maja wady wzroku jak i dla tych osób, które mogą nosić tak zwane zerówki.

Salony optyczne odpowiadają na zwiększone zapotrzebowanie na ochronne szkła oferują coraz to nowe okulary oraz filtry również takie przeciwko promieniowaniu UV. Jeśli chodzi o funkcje szkieł antyrefleksyjnych najważniejszym ich zadaniem będzie usuwanie odbić, odblasków oraz fałszywych obrazów, które mogą powstawać na powierzchni zwykłego szkła. To sprawi, żę będzie większa ostrość widzenia, zmniejsza się zmęczenie praca przy komputerze. Zakazane będzie stosowanie szkieł fotochromowych do pracy przy komputerze. To szkła, które dopasowywać się będą do stopnia oświetlenia otoczenia. Może jednak dość do zaburzenia, gdy chodzi o prawidłowe postrzeganie kolorów.

Soczewki kontaktowe, a praca przed komputerem

Mamy już dokładne badania, które pokazują nam, że korzystając z komputera znaczenie zmniejszy się częstotliwość naszego mrugania co za tym idzie nasze oko jest dużo gorzej nawilżone i zdecydowanie rzadziej oczyszczane ze wszelkich brudów, które osiadają na rogówce. W przypadku tych osób, które korzystają z soczewek kontaktowych może to sprawić, że pojawi się zespół suchego oka oraz szybsze zużycie soczewek. Data ważności jest orientacyjna. Uczucie zamglenia i piasku pod powiekami to pierwszy sygnał, że będzie trzeba zdecydować się na stosowanie tak zwanych sztucznych łez. Trzeba także robić przerwy w pracy i zdejmować soczewki. Brud, który będzie na soczewkach osiadał w czasie mrugania może być przemieszczony pod soczewkę, a to może nawet sprawić, że widzenie będzie w soczewkach znaczenie gorsze. Dojść może również do podrażnienia oka i wystąpienia stanu zapalnego rogówki. Warto pamiętać, że po wystąpieniu zaczerwienienia czy pieczenia trzeba będzie soczewkę zdjąć i dokładnie myć ją w płynie do pielęgnacji, oko zaś mus być płukane. Podrażnione oko może mieć ulgę dzięki zastosowaniu sztucznych łez.

Alergicy a praca przed komputerem

Jeśli ktoś długo pracuje przy komputerze a będzie alergikiem może mieć z tego powodu poważny problem. Monitor będzie silnie przyciągał cząsteczki kurzu z nimi zaś bakterie, pyłki, roztocza. Są to silne alergeny, które mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek oraz powiek, których objawy typowe to pojawiające się stałe zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk tkanek. Drobinki kurzu i bakterii osiadać będą także na powierzchni soczewek kontaktowych co może sprawić, że komfort ich użytkowania będzie mniejszy.

Daniel Podsiadło

Konsultant