Mamy patent na zdrowe oczy!

Rodzaje soczewek kontaktowych

13 lipca 2015

Soczewki kontaktowe to wielkie ułatwienie dla wszystkich ludzi, którzy zmagają się z wadami wzroku – krótkowidzów, dalekowidzów, astygmatyków oraz osób starszych. Dzięki nim dużo łatwiejsze jest uprawianie sportów, które w okularach było zawsze znacznie utrudnione. Soczewki wpływają także pozytywnie na naszą atrakcyjność oraz pewność siebie. Wiele osób bowiem niezbyt dobrze się czuje z okularami na nosie – nawet tymi o wyjątkowo ciekawych oprawkach. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy?

rodzaje soczewek kontaktowychIstnieje kilka podziałów soczewek kontaktowych. Przede wszystkich ze względu na ich twardość oraz tworzywo, z którego zostały wykonane, dzielimy je na miękkie oraz twarde. Wersje miękkie wykonywane są z polimeru zwanego hydrożelem lub silikonowym hydrożelem, natomiast ich twarde odpowiedniki z tworzywa organicznego o wysokiej tleno-przepuszczalności. Wersje twardsze posiadają dużo mniejszą średnicę soczewki i są znacznie trwalsze, ale jest jeden problem – nasze oczy dużo wolniej się do nich przyzwyczajają, więc na początku mogą być uznane za niewygodne. Jeśli zaś chodzi o soczewki miękkie, wyróżniamy również ich podtypy – soczewki korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne.

kategorie soczewek kontaktowychKolejny podział wyróżnia soczewki, które zdejmowane są na noc, soczewki w których okazjonalnie można spać. Ze względu na trwałość soczewek, wyróżniamy zaś te, które są jedynie jednodniowe, te, które można nosić przez dwa dni, soczewki miesięczne, kwartalne, a także wykonywane na specjalne zamówienie soczewki roczne – które ze względu na ich wpływ na nasze oczy muszą być odpowiednio dostosowane do potrzeb każdego człowieka.

Daniel Podsiadło

Konsultant