Mamy patent na zdrowe oczy!

Soczewki kontaktowe a okulary

27 stycznia 2021

Czy lepiej nosić okulary czy kontakty? Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne? Odkryj rodzaje soczewek do okularów i poznaj 6 najważniejszych powodów, dla których lepiej jest nosić soczewki kontaktowe, zwłaszcza przy komputerze.

Czy lepiej nosić okulary czy kontakty?

Jest to spór tak gorący jak koty kontra psy, Beatlesi kontra Stonesi i chrupiące masło orzechowe kontra gładkie masło orzechowe. Niektórzy użytkownicy wybierają połączenie tych dwóch rodzajów okularów, podczas gdy inni mają zdecydowaną preferencję dla jednego z nich i trzymają się go.

Jednak błędne przekonania na temat soczewek kontaktowych, nawet w dzisiejszych czasach, mogą czasami powstrzymywać ludzi przed ich wypróbowaniem. Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo bezpieczne, a wszelkie potencjalne problemy są łatwe do uniknięcia przy odpowiedniej pielęgnacji i ścisłej dbałości o higienę.

Czy soczewki kontaktowe są droższe od okularów?

Okulary mają wiele zalet w porównaniu z kontaktami. Wymagają one mniej czyszczenia i konserwacji, a para okularów jest z pewnością tańsza w dłuższej perspektywie. Popularne mity sugerują, że nosząc okulary jesteś mniej narażony na infekcje oczu, jednak jeśli będziesz dbał o swoje soczewki kontaktowe, możemy Cię zapewnić, że ryzyko infekcji będzie minimalne. Nasz przewodnik 'Jak czyścić i przechowywać dwutygodniowe i miesięczne soczewki kontaktowe' powie Ci jak najlepiej to robić.

Czy lepiej jest nosić okulary czy kontakty podczas pracy przy komputerze?

Nadmierne wpatrywanie się w ekran komputera zmniejsza ilość mrugnięć, co może powodować suchość i podrażnienie oczu, niezależnie od tego czy nosisz okulary czy soczewki kontaktowe. Noszenie okularów przed komputerem jest korzystne, jeśli są one wyposażone w filtr światła niebieskiego lub jeśli są to okulary z powłoką antyodblaskową, która pomaga chronić oczy. Soczewki kontaktowe są odpowiednie do noszenia przed komputerem pod warunkiem, że są wysoce oddychające i mają wysoką zawartość wody, aby utrzymać nawilżenie i nawodnienie. Dodatkowo, soczewki o wysokiej porowatości (wykonane z silikonowo-hydrożelowego materiału) pomogą zwiększyć dopływ tlenu do Twoich oczu i sprawią, że będą one odświeżone.

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Najnowsze innowacje w technologii okulistycznej sprawiają, że soczewki kontaktowe są niezwykle bezpieczne i tak długo jak przestrzegasz rutynowej pielęgnacji oczu, nie powinieneś napotkać żadnych problemów. Większość soczewek jest obecnie wykonana z silikonowo-hydrożelowego materiału, który pozwala na dotarcie większej ilości tlenu do rogówki. W rezultacie, wiele problemów, które stały się popularne w latach 90-tych, w tym suche oko, nie jest już tak dużym problemem.

Rodzaje soczewek do okularów

Istnieje wiele rodzajów soczewek do okularów, które odpowiadają różnym potrzebom i stylom życia. Należą do nich soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe i zmiennoogniskowe soczewki kontaktowe. Mogą one jednak zniekształcać widzenie peryferyjne, ponieważ znajdują się około 12 mm od oczu.

Jeśli jesteś zwolennikiem okularów i nigdy nie rozważałeś soczewek kontaktowych, być może warto przeczytać te 6 powodów, dla których powinieneś uwolnić się od oprawek i rozważyć założenie soczewek.

1. Są świetne dla ludzi aktywnych.

Dla zapalonych sportowców i osób aktywnych fizycznie, które lubią uprawiać sport, soczewki kontaktowe są najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla okularów. Nie przemieszczają się, gdy porusza się Twoja głowa lub oczy, co oznacza, że nie musisz się martwić, że wypadną i potencjalnie się potłuką. Soczewki kontaktowe rzadko wydostają się z gałki ocznej, a w niezwykle rzadkich przypadkach (najczęściej, gdy użytkownik pociera oczy zbyt mocno), są bardzo trudne do złamania. Dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia, soczewki kontaktowe są z pewnością bardziej idealne niż okulary. Mniej przeszkadzają niż okulary, kontakty nie będą również kolidować z wyposażeniem ochronnym, takim jak kaski, czapki i gogle.

2. Wyraźniejsze widzenie.

Kontakty przylegają wygodnie do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia niż soczewki okularów i doskonałą ostrość. Na Państwa soczewki nie będą miały wpływu bardziej niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mgła i deszcz, nie będą też parować w gorących warunkach. Odbicia i zniekształcenia, które mogą pojawić się w okularach staną się przeszłością, a Ty nie będziesz musiał martwić się o zarysowania soczewek, które w przeciwnym razie zmusiłyby Cię do wydania pieniędzy na nową parę okularów. Dlatego jeśli chcesz mieć wyraźniejsze pole widzenia, polecamy soczewki kontaktowe.

3. Możesz stać się kreatywny.

Podczas gdy możesz wybrać z szerokiej gamy okularów pasujących do kształtu Twojej twarzy, soczewki kontaktowe pozwolą Ci na zmianę koloru oczu. Są one dostępne w całej gamie odcieni, które pozwalają na tymczasową i bezpieczną zmianę koloru oczu.
Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać bardziej naturalną i subtelną zmianę, czy też wyróżnić się z tłumu, oferujemy fantastyczną gamę kolorowych soczewek kontaktowych od Acuvue, Air Optix i FreshLook.

4. Nie musisz iść na kompromis w kwestii stylu

Okulary mogą z pewnością uzupełnić Twój wygląd, ale mogą też przeszkadzać, szczególnie jeśli nosisz makijaż oczu.
Wiele osób noszących okulary musi zdecydować się na soczewki reaktywne, aby chronić oczy przed promieniami UV. Poza tym, że są one drogie, nie są dostępne w tak uniwersalnym i modnym asortymencie, jak okulary przeciwsłoneczne.

5. Komfort

Soczewki kontaktowe mogą być dostarczane nawet dla najbardziej specyficznych recept. Na rynku znajdziesz szeroką gamę soczewek do korekcji wzroku. Istnieją soczewki toryczne dla astygmatyzmu, jak również soczewki wieloogniskowe dla tych, którzy potrzebują wielu recept w jednej soczewce, aby skorygować nieostre widzenie spowodowane prezbiopią. Osoby z wadą refrakcji nie muszą już dłużej cierpieć.
Nawet wrażliwe oczy mogą cieszyć się maksymalnym komfortem dzięki naszym comfi Pure 1 Day soczewkom kontaktowym, doskonale nadającym się dla tych, którzy często cierpią z powodu suchości oczu.

6. Życie jest po prostu łatwiejsze

Na początek, łatwiej jest się całować, ponieważ soczewki kontaktowe nie będą przeszkadzać w tych słodkich chwilach, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku okularów. Możesz również jeździć na kolejkach górskich bez obawy, że spadną, a także nie będziesz musiał radzić sobie z odblaskami od soczewek następnym razem, gdy zrobisz sobie selfie. Uważamy, że to wszystko są doskonałe powody, aby nosić kontakty zamiast okularów.

Jakie są wady i zalety soczewek kontaktowych i okularów?

Zalety Wady
Idealnie pasują do Twoich oczu, redukując wszelkie przeszkody w widzeniu Soczewki kontaktowe mogą wymagać pielęgnacji, jeśli są to soczewki miesięczne lub dwutygodniowe.
Oferują lepsze widzenie boczne Są droższe niż okulary
Pasują do każdego stylu życia i aktywności  
Nie są zależne od pogody  

Daniel Podsiadło

Konsultant