Mamy patent na zdrowe oczy!

Soczewki kontaktowe – wybór i pielęgnacja

17 lipca 2015

Coraz więcej osób w Polsce zgłasza się do specjalistów po soczewki kontaktowe. Ich używanie jest bowiem wygodniejsze niż w przypadku okularów, a poza tym nikt z otoczenia nawet nie wie, że je nosimy, bowiem są niewidoczne. Warto jednakże uświadomić sobie, że soczewki kontaktowe spełniają tak naprawdę identyczną rolę jak okulary.

wybór właściwych soczewek kontaktowychWyobraźmy sobie, że nosilibyśmy niedopasowane do naszych oczu – z pewnością po pewnym czasie odczulibyśmy ból, a może nawet nasz wzrok by się pogorszył! Podobnie będzie w przypadku źle dobranych szkieł kontaktowych – dlatego tak ważne jest, by dobrał je nam specjalista. A gdy już zostaną dobrane te właściwe, jak o nie dbać? Czasem zdarza się, że pierwsze z dobranych przez specjalistę szkieł kontaktowych wcale nie okażą się wygodne i będą uwierać. Dlatego też pozostawia on je w naszych oczach przez około kwadrans i po tym czasie zadaje pytanie, czy czujemy jakikolwiek dyskomfort. Jeśli tak właśnie się dzieje, dobiera inne – i tak do skutku! Dzięki temu jesteśmy jednak pewni, że dobrane przez niego soczewki kontaktowe są dla nas właściwe i bezpieczne dla naszych oczu.

Specjalista pokazuje również, w jaki sposób należy nasze szkła kontaktowe pielęgnować i jak je zakładać oraz ściągać. W tym pierwszym przypadku pielęgnacja nie będzie konieczna, jeśli zdecydujemy się na szkła jednodniowe. Codziennie będziemy zakładać nową parę, zatem poprzednie pod koniec dnia, przed pójściem spać, wyrzucamy. Jeśli jednakże będziemy nosić soczewki o dłuższym terminie ważności – na przykład trzech miesięcy – należy już o nie należycie zadbać!

prawidłowe zakładanie soczewek kontaktowychDo pielęgnacji używać trzeba specjalnych preparatów – soczewkę umieszczamy w zagłębieniu dłoni, nalewamy nieco płynu i delikatnie pocieramy ją palcem. Następnie w ten sam sposób postępujemy z drugą. Na noc zaś obie muszą znaleźć się w pojemniczku wypełnionym świeżym płynem – tylko wówczas mamy pewność, że będą bezpieczne i dobrze będą nam służyć.

Niezwykle istotne jest, aby właściwie zakładać i ściągać soczewki – róbmy to ostrożnie, aby nie uszkodzić oczu! Delikatnie odchylmy powiekę i wsadźmy soczewkę na oko. Podczas ściągania odchylmy powiekę dolną i wykonajmy palcem wskazującym oraz kciukiem gest szczypania, wyciągając tym samy szkło z oka. Jeśli zaś pojawi się jakieś zaczerwienienie lub stan zapalny – natychmiast udajmy się do lekarza!

Daniel Podsiadło

Konsultant