Mamy patent na zdrowe oczy!

Soczewki kontaktowe i zanieczyszczenia plastikowe - Jak prawidłowo utylizować soczewki?

17 listopada 2020

Rośnie zaniepokojenie ilością odpadów plastikowych, które trafiają do naszych oceanów, a teraz uwaga zwraca się na używanie soczewek kontaktowych i sposób ich utylizacji przez użytkowników.

Mimo, że kontakty stanowią niewielki ułamek odpadów plastikowych, dla użytkowników soczewek kontaktowych nadal ważne jest, aby zwracać uwagę na sposób ich utylizacji, szczególnie jeśli noszą one soczewki jednodniowe.

Zagrożenie zanieczyszczeniem środowiska staje się coraz ważniejszą rozmową w miarę jak lokalne społeczności i rządy pracują nad rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych i wpływu źle wyrzucanych odpadów. Jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w celu rozwiązania tego problemu był lipiec bez tworzyw sztucznych. Miesiąc świadomości został zapoczątkowany w 2011 roku przez organizację WMRC Earth Carers z Perth w Australii.

Aby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia tworzyw sztucznych, nawiązaliśmy współpracę z firmą Terracycle i markąAcuvue, aby zaoferować naszym klientom z siedzibą w Londynie punkt zbiórki zużytych soczewek kontaktowych i blistrów.

Naukowcy ostrzegają o niebezpieczeństwie, że soczewki kontaktowe, które nie są utylizowane w prawidłowy sposób, mogą być szkodliwe dla systemów dróg wodnych i środowiska.

Badamy zarówno problem, jak i niektóre potencjalne rozwiązania:

Problem

Ankieta przeprowadzona wśród amerykańskich użytkowników soczewek kontaktowych "wykazała, że od 15 do 20 procent użytkowników spłukuje soczewki w zlewie lub toalecie", powiedział badacz Charlie Rolsky, doktorant w ASU.

Więc ile to oznacza strat?

Założywszy soczewki kontaktowe przez całe dorosłe życie, badacz Rolf Halden z Centrum Inżynierii Zdrowia Środowiskowego ASU Biodesign Institute rozpoczął badania nad tym zagadnieniem, kiedy zaczął zastanawiać się, w jaki sposób soczewki mogą przyczyniać się do gromadzenia się tworzyw sztucznych - zwłaszcza mikrotworzyw sztucznych - w naszym systemie wodnym. Badacz stwierdził, że soczewki kontaktowe mogą "przyczyniać się do powstawania co najmniej 20.000 kilogramów (44.000 funtów) rocznie". Obliczył on, że opakowanie to dodaje około 29 milionów funtów (13 milionów kilogramów) polipropylenu do odpadów z kontaktów.

Około 45 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych nosi soczewki kontaktowe, co stanowi co najmniej 13 miliardów noszonych rocznie soczewek. Gdyby obliczyć zużycie soczewek kontaktowych w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, całkowita kwota byłaby znacznie większa.

Po prześledzeniu drogi soczewki kontaktowej, albo spłukanej w toalecie, albo wrzuconej do zlewu, naukowcy odkryli, że trafia ona do stacji uzdatniania wody, staje się częścią osadu ściekowego, albo wypływa do oceanu. Kiedy się rozpadają, nie ulegają degradacji. Ryby i mniejsze mikroorganizmy, takie jak plankton, często błędnie oceniają mikrocząsteczki jako żywność, ponieważ te cząsteczki pracują następnie w górę łańcucha pokarmowego i do ciała ludzkiego.

Rozwiązanie

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wyrzucać je do pojemników na odpady stałe i unikać wyrzucania ich do zlewu lub toalety. Ci, którzy są bardzo ekologicznie nastawieni, mogą nawet chcieć zmienić soczewki na miesięczne lub dwutygodniowe, aby zmniejszyć ich ilość odpadów.

Idea zbierania i recyklingu soczewek kontaktowych przez klientów jest stosunkowo nowa. Podczas gdy Terracyle i Acuvue przejęły inicjatywę w Wielkiej Brytanii, obecnie Bausch & Lomb jest jedyną firmą, która posiada program recyklingu soczewek kontaktowych w Ameryce. Program ten zajmuje się recyklingiem soczewek kontaktowych, blistrów i opakowań. Bausch and Lomb będzie przyjmował odpady od każdego producenta soczewek kontaktowych, co oznacza, że użytkownicy produktów innych firm mogą również wysyłać swoje odpady, pozycjonując Bausch & Lomb jako lidera w tej dziedzinie.

Daniel Podsiadło

Konsultant